Projekty podpořené Moravskoslezským krajem

2024

Bezpečí na prvním místě

Cílem projektu je tedy zajistit adekvátní vzdělání pracovníkům sociálních služeb Charity Frýdek-Místek v oblasti sebeobrany, tak aby byli schopni reagovat v krizových situacích a zajistili tak bezpečí své i klienta. V současné chvíli mají zaměstnanci nulové znalosti a jejich jediným pomocníkem bývají pepřové spreje, či jiné obranné prostředky. Interaktivní semináře zajistí základní průpravu v oblasti sebeobrany, tak aby znal pracovník své vlastní možnosti a limity, základní chvaty a postoje. Cílovou skupinou jsou zaměstnanci Charity Frýdek-Místek napříč celou organizací, v prvé řadě se jedná o sociální pracovníky a pracovníky v sociálních službách, kteří mohou být ohroženi rizikovou situací. Řadíme zde zaměstnance terénních programů, sociálně-aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi, sociálních rehabilitací, denních center či domovů se zvláštním režimem.

Pro lepší budoucnost

Nejen na primární prevenci se zaměřuje projekt Pro lepší budoucnost, jehož cílem je eliminace sociálně patologických jevů a přispění ke zdravému vývoji dítěte. Pracovníci služeb Charity Frýdek-Místek jsou v každodenním kontaktu s dětmi z rizikového prostředí nebo s rodinami, které vyžadují okamžitou pomoc. Při sestavování projektu jsme vycházeli z aktuálních potřeb našich klientů, které jsou odvozeny z rozhovorů s klienty. Mnoho dětí se neorientuje v oblasti vztahů, emocí, sexuality, apod., proto je důležité jim alespoň částečně přiblížit tyto problematiky, a to jim blízkou formou (tzn. skupinová interaktivní setkávání). Do budoucna zároveň chceme předcházet tomu, že se z dospívajících osob stanou rodiče, kteří nebudou schopni vychovávat své potomky. Právě na takovéto rodiny neplnící základní funkce jsou zaměřeny poradenské činnosti, které jsou druhou klíčovou aktivitou projektu. Tyto poradenské činnosti zahrnují psychoterapeutická a psychologická setkávání vedená odborným pracovníkem, který k práci s rodiči využívá projektivních a arteterapeutických metod.

Senior Point ve Frýdlantu nad Ostravicí 2024

Cílem projektu je zajištění činnosti Senior Pointu ve Frýdlantu nad Ostravicí, který je jedním z kontaktních míst pro seniory, jenž jsou umístěny po celé České republice. V tomto zařízení působí proškolení pracovníci, kteří seniorům zprostředkovávají základní poradenství v různých oblastech běžného života, jedná se např. o oblasti sociální, bezpečnostní, spotřebitelské, atd. Činnost SP ve Frýdlantu nad Ostravicí byla zahájena již v roce 2018, provozovatelem tohoto kontaktního místa je Charita Frýdek-Místek.

Aktivní život seniorů

Projekt se zaměřuje na rozšíření portfolia volnočasových aktivit pro seniory na území měst Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí a Paskov. Jako poskytovatel sociálních služeb se Charita Frýdek-Místek prostřednictvím tohoto projektu zaměří na posílení komunitního života seniorů ve vybraných obcí, kde poskytuje své sociální služby. Aktivity projektu budou realizovány pod záštitou sociálních služeb, jejichž cílovou skupinou jsou osoby seniorského věku, avšak veškeré akce budou otevřeny seniorům, kteří žijí jak v domácím prostředí, tak také seniorům žijícím v zařízeních sociální péče. I toto samotné propojení světa sociálních služeb a veřejnosti podporuje komunitní život, kdy senioři, kteří již nemohou žít ve svém domácím prostředí nepřijdou o sociální vazby a budou se nadále aktivně zapojovat do společenského života. Cílem projektu je tedy podpora komunitního života seniorů prostřednictvím realizace volnočasových aktivit. 

Trénování paměti a zdravý životní styl v seniorském věku

Ve společnosti můžeme pozorovat demografické stárnut obyvatelstva, s čímž se pojí i zvyšující se počet seniorů. V seniorském věku je typické, že krátkodobá paměť začíná mít jistá omezení a zhoršuje se. Proto je důležité ji, co nejdéle udržovat vitální, s čímž často mohou pomoci právě tréninky paměti. Často se jako poskytovatel sociálních služeb setkáváme se zvyšující se poptávkou po těchto interaktivních seminářích, proto jsme se rozhodli tréninky paměti v roce 2024 realizovat v prostorách hned tří sociálních služeb (Dům pokojného stáří, Charitní odlehčovací služba a Denní stacionář v Paskově) na území měst Frýdek-Místek a Paskov. Naopak ve Frýdlantu nad Ostravicí častěji senioři docházející do Senior Pointu poptávají semináře o zdravém životním stylu, jak o sebe pečovat, jak se stravovat, apod. Proto jsme se rozhodli i této poptávce vyhovět a uspořádat dva pilotní semináře v průběhu roku 2024, které budou otevřeny široké veřejnosti seniorského věku. Cílem projektu, tedy obou aktivit, je nabídnout seniorům další možnosti trávení volného času a zprostředkovat jim kontakt se společenským prostředím. Projekt je složen ze dvou stěžejních aktivit, a to realizace tréninků paměti a také seminářů zaměřených na zdravý životní styl. První z aktivit bude zastřešována sociálními službami Charity Frýdek-Místek na území měst Frýdek-Místek a Paskov, semináře cílící na zdravý životní styl proběhnou pod taktovkou Senior Pointu ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Salvia – domácí zdravotní péče

Finanční podpora je určena ke spolufinancování provozních a mzdových nákladů služby Salvia - domácí zdravotní péče. Salvia je zdravotní službou, která je zajišťována v domácím prostředí pacientů prostřednictvím odborného personálu. Cílovou skupinou jsou osoby starší 18 let, které vyžadují lékařskou péči v rozsahu určeném lékařem. Služby zajišťuje odborný tým pracovníků složený ze zdravotních sester a lékaře. Prioritním cílem služby je udržení a podpora zdraví pacienta, případně zmírnění utrpení u nevyléčitelně nemocných. Jak již bylo zmíněno, rozsah potřebné péče vždy určuje buď ošetřující lékař pacienta, nebo lékař zařízení, kde byl pacient ošetřován, ve druhém případě je maximální doba následné péče 14 dní. Služba zajišťuje především monitorování vitálních funkcí, odběry biologického materiálu, aplikaci injekcí a infúzí, ošetřovatelskou rehabilitaci, péči o rány a stomie, aplikaci klizmatu, komplexní péči o diabetiky, péči o inkontinentní či imobilní klienty, případně další ošetřovatelské úkony dle požadavků lékaře.

2023

Automobil pro Beskydské centrum duševního zdraví

Účelem projektu je zvýšení kvality poskytování služeb Beskydského centra duševního zdraví, sociální služby Charity Frýdek-Místek. Tohoto účelu bude dosaženo nákupem nového osobního automobilu, který bude sloužit pro dopravu zaměstnanců služby k jednotlivým uživatelům. Automobil bude využíván převážně při zajišťování terénního poskytování služby, a to pro zajištění dopravy pracovníků k uživatelům, k dojíždění do psychiatrických nemocnic a psychiatrických odděleních nemocnic za účelem kontaktování nových zájemců či návštěv současných klientů.

Automobil pro Charitní pečovatelskou službu

Účelem projektu je zvýšení kvality poskytování služeb Charitní pečovatelské služby, sociální služby Charity Frýdek-Místek. Tohoto účelu bude dosaženo nákupem nového osobního automobilu, který bude sloužit pro dopravu zaměstnanců služby k jednotlivým uživatelům a také pro potřeby sociální pracovnice v rámci jednání se zájemci o služby a při procesu přijímání nových klientů.

Automobil pro terénní službu Rebel

Cílem projektu je zvýšení kvality poskytování služby Rebel, sociální služby Charity Frýdek-Místek. Tohoto účelu bude dosaženo nákupem nového osobního automobilu, který bude sloužit pro dopravu zaměstnanců služby uživatelům. Pracovníci služby se pohybují v terénu v lokalitách, kde se běžně klienti vyskytují. V tuto chvíli vnímáme potřebu většího automobilu, který by sloužil, jak k dopravě zaměstnanců za klienty služby, tak také přepravě pomůcek a vybavení pro zajištění aktivit s klienty a rovněž by sloužil jako místo, kde mohou pracovníci s dětmi využít v případě nepříznivého počasí.

Vybudování bezbariérové toalety v Domě pokojného stáří

Dům pokojného stáří, domov pro seniory, je situován do dvou budov na ulici Mariánské náměstí. Přičemž bezbariérová toaleta se nachází pouze v jedné z těchto budov. Hlavní náplní projektu je tedy vybudovat bezbariérovou toaletu pro klienty i v druhé budově. Vybudování bezbariérových toalet je důležité především pro klienty se sníženou soběstačností. Stěžejní aktivitou projektu je tedy přestavba stávajícího WC, které bude vybouráno a na jehož místě vzniknou dvě toalety, z nichž jedna bude bezbariérová.

Nákup matrací pro klienty Domu pokojného stáří

Nákup matrací pro klienty Domu pokojného stáří je projektem, jenž se zaměřuje na zvyšování kvality poskytované sociální služby domov pro seniory, která je provozována Charitou Frýdek-Místek na území statutárního města Frýdek-Místek. Je třeba zdůraznit, že u seniorů se zvyšuje výskyt různých onemocnění pohybového aparátu, s čímž se pojí i častější možnost upoutání na lůžko. Současné matrace již jeví známky proležení nebo mechanického opotřebení. Je důležité proto myslet na nákup nových kvalitních antidekubitních matrací, které umožní klientům pohodlné ležení, budou předcházet tvorbě dekubitů a udrží prostředí hygienicky čisté bez zápachu.

Komunikační systém pro Charitní odlehčovací službu a Charitní týdenní stacionář

Cílem projektu je především zvyšování kvality sociálních služeb CHOS a CHTS, jenž jsou poskytovány Charitou Frýdek-Místek. Instalace systému umožní neustálý kontakt mezi klientem a pracovníky služeb. Jelikož jsou klienty služeb především osoby se sníženou soběstačností a senioři je nutné, aby byli pracovníci neustále k dispozici a byli schopni rychle a efektivně reagovat na akutní potřeby klienta. V současné chvíli služby disponují pouze zastaralými zařízeními, které mnohdy nefungují a jejich oprava je finančně náročnější než pořízení nových prvků. Proto bychom v následujícím období vybavili služby novými bezpečnostními prvky pro klienty v podobě nového komunikačního systému.

Oprava zásobování teplou vodou

Hlavní aktivitou projektu je oprava zásobování teplou vodou, a to prostřednictvím výměny kotle na ohřev vody. Tato oprava bude probíhat v roce 2023. Realizací prací bude pověřena extérní firma, která se na tyto opravy specializuje. V současnosti služby disponují dvěma kotli na ohřev teplé vody, přičemž jeden z nich je již v havarijním stavu. Proto bychom rádi v průběhu roku realizovali rozsáhlejší opravu zařízení, která by zahrnovala rovněž výměnu starého kotle za nový.

Vybavení Klubu Nezbeda

Cílem projektu zkvalitňování poskytované sociální služby, a to prostřednictvím částečné obnovy vybavení a dovybavení obou kluboven. Do kluboven bude dokoupeno zařízení, které zabezpečí soukromí uživatelů. Proběhnou drobné opravy zařízení v obou klubech, výměna podlahové krytiny ve frýdeckém klubu a bude provedena výmalba obou kluboven.

2023

Senior Point ve Frýdlantu nad Ostravicí

Cílem projektu je zajištění činnosti Senior Pointu ve Frýdlantu nad Ostravicí, který je jedním z kontaktních míst pro seniory, jenž jsou umístěny po celé České republice. V tomto zařízení působí proškolení pracovníci, kteří seniorům zprostředkovávají základní poradenství v různých oblastech běžného života, jedná se např. o oblasti sociální, bezpečnostní, spotřebitelské, atd. Činnost SP ve Frýdlantu nad Ostravicí byla zahájena již v roce 2018, provozovatelem tohoto kontaktního místa je Charita Frýdek-Místek.

Trénování paměti pro seniory

Hlavní náplní projektu je realizace interaktivních seminářů pro seniory s cílem procvičovat jejich krátkodobou paměť. Tyto semináře bývají rovněž označovány jako tréninky paměti. Během těchto tréninků jsou využívány takové techniky a strategie, které budou moci senioři využít i v běžném životě. Je důležité, aby lektor vždy dbal na specifika skupiny, která se semináře účastní, tzn. přistupoval ke každé skupině individuálně a dle jejích možností. Trénink paměti je kombinací kognitivního tréninku a relaxujících psychomotorických cvičení. Semináře nejsou pouze o trénování paměti, seniorům také umožňují aktivně se zapojovat do společenského života, čímž je předcházeno i jejich izolaci. Tréninky paměti budou zajišťovány v pravidelných intervalech sociálními službami Charity Frýdek-Místek, a to Charitní odlehčovací službou a Domem pokojného stáří.

Mobilní hospicová péče 2023

Cílem projektu je umožnit pacientům v terminálním stádiu života zemřít v domácím prostředí v okruhu svých nejbližších. Mobilní hospicová péče je zajišťována především zdravotními sestrami, či lékaři. Úkolem týmu je odborně a kvalitně pomáhat nemocnému zvládat bolestivý průběh onemocnění a další projevy terminální fáze onemocnění. Péče je poskytována především pacientům v závěru života, o které jejich blízcí nejsou schopni pečovat sami a je nutná asistence zdravotního personálu, ale zároveň chtějí nemocným umožnit dožít v domácím prostředí. V případě, že je to zapotřebí, je hospic schopen zajistit i odbornou psychologickou pomoc nebo duchovní podporu rodinám pacientů. Pracovníci hospice rovněž spolupracují s pracovníkem, jenž se zaměřuje na podporu pečujících osob, ten pomáhá příbuzným s vyřízením všeho potřebného, tak aby se o pacienta mohli postarat bez existenčních problémů. Rodinám je rovněž k dispozici půjčovna kompenzačních pomůcek Charity Frýdek-Místek, která disponuje širokým spektrem pomůcek, které mohou péči o pacienta usnadnit.

2022

Instalace systému EPS v Domě pokojného stáří


Projekt se zaměřuje na instalaci elektrické požární signalizace v zařízení sociální služby domov pro seniory, která je poskytována Charitou Frýdek – Místek. Tuto instalaci je zapotřebí provést hlavně z důvodu zajištění bezpečí klientů domova pro seniory. Elektrická požární signalizace je důležitým prvkem prevence vzniku požáru v zařízeních nejen sociálních služeb. Tento sytém bude instalován v celém zařízení domova pro seniory, čímž bude zajištěno bezpečí všech klientů a v neposlední řadě i zaměstnanců.

Výmalba prostor Domu pokojného stáří

Výmalba prostor Domu pokojného stáří je projekt, jehož cílem je zvyšování kvality poskytované sociální služby „domov pro seniory.“ Díky této aktivity budou zvelebeny prostory, ve kterých klienti tráví veškerý svůj čas. Výsledkem výmalby bude příjemnější prostředí, tedy i lepší kvalita poskytované služby.

Podpora bezbariérovosti v Oáze pokoje

Cílem projektu je zajistit klientům kvalitní a komfortní podmínky pro život v Oáze pokoje, domově se zvláštním režimem. V rámci projektu plánujeme zrekonstruovat sociální zařízení Oázy pokoje na bezbariérové sociální zařízení a upravit vchod budovy na bezbariérový. Koupelna, kterou plánujeme upravit na bezbariérovou, má v současné době řadu prvků, např. nevyhovující podlaha, nevhodné umístění prvků v prostorách, které brání v jejich využívání pro osoby s omezenou hybností. V našem zařízení poskytujeme sociální služby také klientům na vozíku. Ti potřebují dostatek prostoru při pohybu v koupelně. Druhá úprava bude kolem dvou vchodových dveří. U vstupu do budovy. Vstup do budovy je v současném stavu nevyhovující pro klienty, kteří jsou upoutání na invalidní vozík. Mezi prahem a chodníkem je schod, který klientům brání v plynulém a bezproblémovém pohybu.  V rámci prací bude tento schod vyrovnán a upraven pro plynulý přejezd ven na invalidním vozíku.

Automobil pro Oázu pokoje

Nákupem nového osobního automobilu, který bude určen pro převoz klientů na vyšetření k lékaři, do terapeutických dílen, na výlety mimo středisko či pobyty vybraných klientů, popřípadě bude sloužit jako provozní vozidlo pro zaměstnance služby, bude dosaženo zvýšení kvality poskytované sociální služby Domov se zvláštním režimem. Jediným relevantním výstupem projektu bude nákup osobního automobilu na benzínový pohon.

Společenské prostory pro klienty Oázy Pokoje

Cílem projektu je vytvoření prostor pro klienty Oázy pokoje. Tato místnost bude vytvořena především za účelem zkvalitnění poskytované sociální služby. Jedná se o místnost, která na oddělení B Oázy pokoje chybí, klienti se tedy nemají, kde scházet ke společným aktivitám. Taková to místnost je pouze na oddělení A, kde klienti docházet zpravidla nechtějí. Jelikož jim chceme vyjít vstříc, rozhodli jsme se takovouto místnost zřídit. Místnost bude vytvořena z pokoje, který byl původně určen k pobytu klientů, kapacita zařízení byla právě o tento jeden pokoj snížena. Součástí projektu vytvoření místnosti nebudou žádné stavební úpravy pokoje, bude se jednat pouze o estetické úpravy a nákup drobného dlouhodobého hmotného majetku.

Automobil pro Terénní odlehčovací službu

Nákupem nového osobního automobilu, který bude sloužit pro dopravu zaměstnanců služby k jednotlivým uživatelům a také pro potřeby sociální pracovnice v rámci jednání se zájemci o služby a při procesu přijímání nových klientů, bude dosaženo zkvalitnění poskytované sociální služby. Jediným relevantním výstupem projektu bude nákup osobního automobilu na benzínový pohon.

Automobil pro službu Zoom

Nákupem nového osobního automobilu, který bude sloužit pro dopravu zaměstnanců služby k jednotlivým klientům a také pro potřeby sociální pracovnice v rámci jednání se zájemci o služby, bude dosaženo zkvalitnění poskytované sociální služby. Pro potřeby služby Zoom bude pořízen osobní automobil na benzínový pohon.

Salvia – domácí zdravotní péče

Cílem projektu je zkvalitnění služby Salvia - domácí zdravotní péče. Dotace bude využita na spolufinancování zkvalitňování poskytované služby Salvia - domácí zdravotní péče, jejímž poskytovatelem je Charita Frýdek - Místek. Zájem o službu každoročně stoupá, proto je nutné nabízet klientům profesionální péči.

Mobilní hospicová péče 2022

Mobilní hospicová péče je součástí služby Salvia - domácí zdravotní péče, která je provozována Charitou Frýdek - Místek. Hospicová péče je určena zejména pacientům, kteří se nacházejí v terminálním stádiu života a jejich přáním je zemřít v domácím prostředí v okruhu svých nejbližších. O mobilní hospicovou péči stoupá také zájem ze strany veřejnosti, s čímž souvisí i zvyšující se počet klientů. Dotace bude sloužit ke spolufinancování poskytování mobilní hospicové péče, která je poskytována v rámci Salvie - domácí zdravotní péče.

Senior Point ve Frýdlantu nad Ostravicí

Senior Point je zařízení, které je provozováno za podpory Moravskoslezského kraje a města Frýdlant nad Ostravicí. Projekt navazuje na úspěšné aktivity z předchozích let. SP poskytuje poradenství seniorům, volnočasové aktivity, přístup k počítači s internetem, atd. Z příspěvku jsou hrazeny potřebné materiály jako kancelářské potřeby nebo propagační materiály, dále pak mzdové náklady, nájemné, či školení pro zaměstnankyně Senior Pointu.

2021

Duše na dlani – Destigmatizační akce pro klienty se zkušeností s duševním onemocněním

Projekt byl realizován v říjnu 2021, kdy proběhlo setkání určené prioritně osobám s duševním onemocněním, ovšem programu se mohla zúčastnit i široká veřejnost. V rámci akce vyšel rovněž sborník příspěvků se stejnojmenným názvem „Duše na dlani.“ Na přípravě akce se podíleli peer konzultanti a klienti služeb Charity Frýdek-Místek.

Salvia – domácí zdravotní péče

Díky financování Moravskoslezského kraje je možné zkvalitňovat služby poskytované v rámci domácí zdravotní péče Salvia. Z finančních prostředků bylo nakoupeno potřebné vybavení, dostatek zdravotnického materiálu, mzdy, případně byly financovány další provozní výdaje služby.

Podpora mobilní hospicové péče

Mobilní hospic je provozován v rámci Salvie – domácí zdravotní péče. O služby mobilního hospice se každoročně zvyšuje zájem. Díky příspěvku MSK je možno financovat provozní náklady mobilního hospicu. V roce 2021 byly z finančního příspěvku nakoupeny tyto položky – přenosné EKG, pulzní oxymetr, zdravotnický materiál, apod.

Senior Point ve Frýdlantu nad Ostravicí

Díky každoroční podpory Moravskoslezského kraje Charita Frýdek-Místek provozuje Senior Point ve Frýdlantu nad Ostravicí. Senior Point je zařízení poskytující možnosti volnočasového vyžití pro seniory, poradenství, atd. Z příspěvku jsou hrazeny potřebné materiály jako kancelářské potřeby nebo propagační materiály, dále pak mzdové náklady, nájemné, či školení pro zaměstnankyně Senior Pointu.

logo_cesky_corel